YILDIZTEPE ŞEHİTLİĞİ GEZİ .5

YILDIZTEPE ŞEHİTLİĞİ

Yıldıztepe Şehitliği Urlamızın İskele mahallesinde bulunan yüksek rakımlı bir tepe üzerindedir. Bu şehitlik 1922 yılının eylül  ayının 11 nci günü İzmir den Urlaya cephane ve topcu bataryalarını sevk eden, 1.nci  batarya Komutanı yzb.Kemal bey ve seyisi onbaşı Baki’ nin şehit düşmelerinden 1 sene sonra  naaşlarının buraya nakledilmeleri   ile oluşmuştur .


1328 Yılında subay çıkan Kemal Bey Balkan savaşlarına,  Arıburnu muharebelerine “burada yaralanmıştır”. Doğu harekatlarına katıldı ve İstiklal savaşımızda Urfa ve Gaziantep bölgelerinde Fransızlara karşı savaştı.
Büyük taarruzda 57 nci topcu Alayının 1 nci batarya komutanı olarak yer aldı. Bu savaşta Ordumuzla beraber düşman kuvvetlerini kovalayarak İzmir’e ulaştı. 9 Eylül 1922 İzmir’in düşmandan temizlenmesinden sonra, kendisine  Urla’nın kurtarılması görevinde 1 nci Baratya Komutanı  olarak görev verildi.
Yzb.Kemal Bey,  birliğini hazırlayarak cephane ve topları ile Urla’ya hareket etti. Bugün İstihkam Okulu K.lığı  “Abdullah Ağa Çiftliği” civarında bulunan bozuk yollardan ilerler iken, izmir’ den kaçan Yunanlıları koruyan bir İngiliz gemisinden açılan topçu ateşi esnasında 11 Eylül 1922 günü seyisi Onb. Baki ile beraber aldıkları şarapnel parçasının tesiri ile şahadete ulaştılar.
Birliğinin diğer unsarları tarafından hemen şehit oldukları yere gömülerek bulundukları yer işaretlenip, görevlerini tamamlamak üzere Urla’ ya devam ettiler.
Daha sonraki gelişmelerle, 1923 yılında bulundukları mezar açılarak her iki şehidimizde Bugün yattıkları Yıldıztepe Şehitliğine  defnedildiler.  Bir rivayete görede mezarlarının açıldığında her iki şehidimizinde fiziki olarak bozulmadıkları ve üniformaları ile oldukları söylenmektedir.

2008 Yılında şehitlikte tamirat ve yeniden yapılandırma ve çevre düzenlemesi için Urla Garnizon K.nı  ist.Yb.İskender Biçer’in özverili çalışmaları ile Yıldıztepe şehitliği adına laik bir şehitlik kimliğine bürünmüştür. Şehitlik bölümü restore edilmiş, çevre temizliği yapılmış,etrafına dikenli tel çit çekilmiş, Her noktadan görülebilen Bayrak direği dikilmiş ve gönderine Şanlı bayrağımız çekilmiş, giriş bölümüne mermer kemerli kapı yapılıp, demir  bariyer kapı ile emniyete alınmıştır.

2009 yılı çalışmalarında ise Yb.İskender Biçer Urla’lı şehitlerimizi bir araya toplamak için çalışmalar yaparak Vatanımız için çeşitli yıl ve yerlerde canlarını feda eden  Urla’lı şehitlerimizin ailelerini onurlandırmış. Temsili de olsa Yıldıztepe Şehitliğine Urla’nın 9 adet Şehit evladının mezar taşı kaidelerini yaptırarak, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında bu şehitlerimizin yakınlarının bulunduğu ortamda açılışı yapılmıştır.
Bu şehitlerimizin “tarih sırası ile” kimleri şöyledir.

1.Hv.Plt.Tğm. İSMAİL HAKKI DEMİR 1954 DOĞUMLU 8 EKİM 1968 MERZİFONDA UÇAĞININ DÜŞMESİ SONUCU ŞEHİT OLMUŞTUR. NAAŞI URLA ESKİ MEZARLIKTADIR.

2.Polis Memuru OSMAN TÜRKÜCÜ 1966 DOĞUMLU 14 MAYIS 1986  ADIYAMANDA TERÖR ÖRGÜDÜ İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI URLA YENİ MEZARLIKTADIR.

3.Polis Memuru HÜSEYİN KESİKOĞLU 1954 DOĞUMLU 30 AĞUSTOS 1988 MANİSADA ARAÇ KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTUR NAAŞI URLA ESKİ MEZARLIKTADIR

4.J.Çvş.BÜLENT KÖFTER 1969 DOĞUMLU 13 EYLÜL 1989 ŞIRNAK DERELER BÖLGESİNDE TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI URLA YENİ MEZARLIKTADIR.

5.Polis Memuru EYÜP ÇAKIR 1970 DOĞUMLU 14 EYLÜL 1994 ŞIRNAKTA TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI BORNOVA IŞIKKENT MEZARLIĞINDADIR.

6.J.Er RAMAZAN KARA 1974 DOĞUMLU ŞIRNAK KERBELA DAĞINDA TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI URLA YENİ MEZARLIKTADIR.

7.P.Er İBRAHİM ÖZKILIÇ 1973 DOĞUMLU 24 HAZİRAN 1995 ŞIRNAKTA TERÖR ÖRGÜTÜ İLE ÇATIŞMADA ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI KADİFEKALE ŞEHİTLİĞİNDEDİR.

8.J.Er BİROL AKGÜN 1976 DOĞUMLU 25 HAZİRAN 1997 DİYARBAKIR SİLVAN OPERASYON DÖNÜŞÜ ARAÇ KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI URLA YENİ MEZARLIKTADIR.

9.Hv.Sav.Er ÖZKAN ELÇİ 1976 DOĞUMLU 2 ARALIK 1997 TUNCELİ DE SİLAH KAZASI SONUCU ŞEHİT OLMUŞTUR.NAAŞI KADİFEKALE ŞEHİTLİĞİNDEDİR.


Aziz şehitlerimizin Ruhları şad olsun.Vatan sizlere minnettardır.

 

Kaynak : Ansiklopediler ve web sayfaları
FOTO; URLAWEB