URLAWEB
ÇEŞMEALTI’NA YAT LİMANI GELİYOR
A.Özcan Kırlangıç

 URLA -Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir’in başvurusu üzerine planları 2014’te mahkemece iptal edilen Çeşmealtı Yat Limanı projesinde marina ısrarından vazgeçmiyor. Yatırım için yeni plan hazır.
4 yıl önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda iptal edilen yat limanı projelerinden Çeşmealtı’ndaki 250 yat kapasiteli marinayla ilgili süreçte Ankara’da yeni adım atıldı.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 2011 yılındaki seçimler öncesinde açıkladığı 35 Proje arasında yer alan 10 yat limanından Çeşmealtı’ndaki proje yeniden start aldı. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2012’de çalışmalara başladığı, ancak Büyükşehir Belediyesi’nin 5’inci İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sonucunda, projenin planları iptal edilmişti. Urla Çeşmealtı’ndaki yat limanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planları hazırladı. Planlar 30 gün süreyle askıya çıktı. Adacık Burnu’nda yapılması planlanan ve iki yılda tamamlanması öngörülen projenin 250 yat kapasiteli olması planlanıyor. Proje için imar planı, çevresel etki değerlendirmesi ve bürokratik onay süreçlerinin tamamlanmasının ardından yapım ihalesine çıkılması hedefleniyor.

YAP-İŞLET-DEVRET
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2017 yılında yaptığı planlama çalışmalarına göre, Çeşmealtı’nın yanı sıra, Ürkmez, Şifne, Yeni Foça, Bayraklı, Şakran ve Özdere’de olmak üzere inşa edilecek 7 marina yap-işlet-devret modeliyle hizmet verecek.
Diğer ilçelerde yaşanan sıkıntıların ve ilçe vatandaşların itirazlarına karşın, Çeşmealtı‘na yapılacak yat limanı projesi yöre halkından destek görmüştü. Urla’nın ve bölgenin turizmine büyük katkı sağlaması beklenen Çeşmealtı Yat Limanı sayesinde, bölgenin ekonomik açından da kalkınması öngörülüyor. Uzunlukları 5 ila 30 metre arasında değişen yat ve yelkenlilerin yanaşması öngörülen yat limanında ayrıca otopark ihtiyacını karşılamak için de bağlanan yat kapasitesinin en az yüzde 30’u kadar otopark yapılması hedeflendi. Yat limanında ayrıca bir helikopter pisti, revir, sergi ve konser alanları ile banka hizmetlerinin verilebileceği ofislerin de yer alması amaçlanıyor.
Yat limanının yapımına olanak tanıyan imar planlarının iptali istemi ile dava açan Büyükşehir Belediyesi, İdare Mahkemesi’ne yönelik iptal başvurusunda denize yapılacak dolguyu gerekçe göstermişti. Çeşmealtı’nda Güvendik Mahallesi’ndeki mevcut liman ile Askeri Lojman Yolu arasında kalan bölüme yapılması öngörülen yat limanı için yeterli sayıda otopark ayrılmadığını da iptal gerekçesi olarak sunan Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı davada itirazlar haklı görülmüş ve ilk planlar iptal edilmişti.

İletişim bilgilerimiz

Adres :             İskele Mah. 2087 Sok. URLA                                        Telefon: 0536 573 2415                                Fax:                                 e-mail: ozcan_kirlangic@hotmail.com