GAZİLER URLA’DA TÖRENLE ANILDI
A.Özcan Kırlangıç

 URLA - TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı vermesinin 99. Yıldönümü sebebiyle kutlanan "Gaziler Günü" töreni Urla Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti.
Törene Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Önder Can, Garnizon Komutanı P. Albay Ağah Özgür, Urla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Çağrı Başaran Oğuz, Urla Jandarma Komutanı Ütgm. Adem Aydoğdu, Urla Emniyet Müdürü Zeynep Erdoğan Derse, Siyasi parti ilçe başkanları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi üyeleri, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, kamu kurum müdürleri, daire amirleri, Urlalı gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Urla Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Urla Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Önder Can şeref defterini imzaladı.
Can günün anlam ve önemine işaret eden konuşmasında, “Bugün, Türk kahramanlığının, Türk vatanseverlik ve cesaretinin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleştiği ve taçlandığı gündür. Kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin var oluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda, hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü kutlamanın bir kez daha, derin heyecanı içindeyiz. Malazgirt’te, İstiklal Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta, Irak’ta, Suriye’de, iç güvenlik harekatlarında, Doğu Akdeniz’de, vatan saydığımız her yerde gazi olmuş Vatan Evlatları, sizlerle gurur duyuyoruz, hakkınız ödenemez. Ülkemiz, dün olduğundan çok daha fazla, tehdit altındadır. Bilinmelidir ki, Türk halkı ve onun aziz ordusunun azim ve kararlılığı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir. Dünyada eşi bulunmayan bağımsızlık ve istiklal mücadelesine bizzat kendisi katılmış, yönetmiş ve her aşamasında içinde olmuş, Gazi Meclisimiz başta olmak üzere, şanlı tarihi boyunca tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, vatanını canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur saymış, girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakarlıklarla Türk Milleti’ne her zaman güç ve ilham kaynağı oldunuz. Sizler için yapılan her şey, bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Bu duygu ve düşünceler ile devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.
Emekli Muharip Gaziler Derneği İzmir Şubesi 2. Başkanı Kıbrıs Gazisi Abdullah Ünay ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarını iletti. Ünay, "Türk askeri Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da Kore'de ve Kıbrıs'ta üstün mücadele ve inançla ülkesini savundu. Şimdi de yurt içinde ve dışında askerimiz kahramanca ülkesini savunmaya devam ediyor" dedi.

İletişim bilgilerimiz

Adres :             İskele Mah. 2087 Sok. URLA                     Telefon: 0536 573 2415                     Fax:              e-mail: ozcan_kirlangic@hotmail.com