BARBAROS KÖYÜ 15 BİN KİŞİYİ AĞIRLADI
A.Özcan Kırlangıç

  URLA - Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Barbaros Oyuk Festivali'ni 3 gün boyunca 15 bin kişi ziyaret etti. İlk yıl 6 bin ziyaretçiyi ağırlayan festival, ikinci yıl 10 bin ziyaretçiye ulaşmıştı. Bu yıl genel seçimler sebebiyle Eylül ayında gerçekleştirilen festivalin ziyaretçi sayısı yaklaşık 15 bin oldu.

Geçtiğimiz yıllarda gerek farklı teması gerekse etkinlikleriyle çok ilgi çeken Barbaros Oyuk Festivali, bu yıl yine birbirinden güzel sergileri, sokak müziği, ziyaretçilerin yerel yemekleri tattıkları Çatkapı evleri ve çocuklara yönelik hazırlanan Çocuklarla Oyuklar etkinliği ile misafirlerine hoş vakit geçirebilecekleri bir ortamı sağladı. Köy imecesi ile hazırlanan, Urla Kaymakamlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Batı Urla Köyleri Derneği tarafından desteklenen Festival, kırsal kalkınmaya model teşkil ediyor. İzmirlileri, bu yıl ilk defa ‘Oyuklar Canlanıyor’ adlı bir projeyle festivale davet eden köylüler beklediklerinden fazla ilgi karşılaştılar. hazırlıklarını tamamlayan köylüler, oyukların tarlalardan köye gelişlerini sembolize eden bir gösteriye de imza attılar. Üç gün süren festivale tur operatörlerinin ilgisi de hayli fazlaydı. Özellikle haftasonu kültür turlarıyla köye gelen ziyaretçiler keyifli vakit geçirdiler. Ressan Gülfem Kessler'in 'Tabiyet,Tabiat ve Tahribat', Mimas Sanat Evi'nin düzenlediği 'Gelenekselden Evrensele', Belkıs Ersan Yaka'nın ‘Yaşayan Barbaros’ Keçeden Figürler, Eda Kara İkizoğlu’nun 'Afhoroz' Derya Tecimer'in 'Balkabağı Rüyası' sergileri ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılatı. Seydiye Yılmaz ve 10 kursiyerinin seramikten yaptığı oyuk yorumları ise 'Sırlı Bahçedeki Oyuklar' sergisinde ziyaretçilerle buluştu.

En güzel oyuklar seçildi

Barbaroslu Oyuklar ve Konuk Oyuklar olmak üzere iki kategoride düzenlenen oyuk yarışmasında ise Bararoslu Oyuklar kategorisinde Ceylan Caner birinci, Esen Tan ikinci ve Melih Tan üçüncü oldu. Konuk Oyuklarda ise Karaburun Üreten Eller Derneği birinci, Saadet Sözer ikinci ve Banu Aksoy üçüncü oldu. Festival Komitesi Başkanı Demet Küçükkayalar, “Festivalimizi, tarımsal ve el işi üretime dikkat çekmek ve geleneklerimize sahip çıkmak amacıyla düzenliyoruz. Köyümüzün sessizliğine, sakinliğine zarar vermeden, doğal dokusunu bozmadan, unutulmuş geleneklerimizi canlandırmak, üretim gücümüzü ortaya çıkarmak ve kırsal yaşamın bize sunduğu nimetlerden ödün vermeden sürdürülebilir kalkınmamızı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

İletişim bilgilerimiz

Adres :             İskele Mah. 2087 Sok. URLA                     Telefon: 0536 573 2415                     Fax:              e-mail: ozcan_kirlangic@hotmail.com