URLA’NIN HUZURU HIRSIZLAR YÜZÜNDEN KAÇTI

        A.ÖZCAN KIRLANGIÇ
  İZMİR - Urla’nın Zeytinalanı  Mahallesi sakinleri bölgeye dadanan hırsızlık çetesi yüzünden canından bezdi. Son günlerde artan vakalar nedeniyle adeta isyan eden Urlalılar, eşgali belirlenen şebekenin yakalanmasını için yetkililere çağrı yaptı.
Urla’da çoğunluğu müstakil evler ve sitelerin bulunduğu, kentin en sakin yerleşim bölgeleri arasında yer alan Zeytinalanı’nda halk son döneme üst üste yaşanan hırsızlık vakaları nedeniyle tedirgin günler geçiriyor. Takip ettikleri evlere gündüz gözüyle giren ve hırsızlık yapan 4 kişilik aile görünümlü suç çetesi vatandaşları hem mağdur etti, hem de canından bezdirdi. Son olarak geçtiğimiz hafta yine aynı yerde meydana gelen bir vaka sonrasında güvenlik kameralarına yakalanan şahıslar için emniyet teşkilatı da seferber oldu.
GÜVENLİK KAMERASINA YAKALANDILAR
Geçtiğimiz hafta Şirinkent Sitesi yakınlarındaki konutu soyguna uğrayan ve yaklaşık 200 bin liraya yakın nakit parası ve değerli eşyası çalınan mağdurlardan Ergun Göksen, “Son üç ayda neredeyse 15 ayrı hırsızlık vakası yaşandı. Üst üste meydana gelen bu olaylar bizleri tedirgin etti, korkudan evden ayrılamıyoruz. Buraya huzur bulmaya geldik, huzurumuzdan olduk. İlçedeki  emniyet  tedbirleri  ve personel yetersiz. Mahallemiz hırsızlar cennetine döndü. Hırsızlar da bu durumu fırsat bilip, rahatlıkla çalışıyor. Bu olay adi bir hırsızlık vakası değil, karşımızdaki organize bir suç şebekesi. Yöntem, kişiler hep aynı. Ellerinde metal detektörüyle geziyorlar. Kullandıkları  araç, kimlikleri belli. Bizim evimizden kasayı sırtlayıp götürmüşler. Girdikleri evlerde en fazla on dakika kalıyorlar. Elektronik eşya ve benzeri malzemeleri almıyorlar. Sadece nakit para ve ziynet eşyalarını topluyorlar. Daha fazla can yakmadan bu şahısları yakalasınlar. Yetkilileri göreve çağırıyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.
VATANDAŞLAR TEPKİLİ
Sahte plakalı beyaz bir binek araçla yanaştıkları villalara giren ve sadece on dakika içerisinde takı ve nakit paraları çalan suç şebekesinin yakalanması için İl Emniyet Müdürlüğü ve Urla ile Seferihisar birimleri ise bu gelişmelerin ardından ortak operasyon başlattı. İlçe emniyet müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, üçünün kimliği belirlenen toplam dört hırsızın yakalanması için bir süredir yürütülen soruşturmada son aşamaya gelindiğini bildirildi.

  Pencereyi Kapatın